Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Marię Jaricot (1779 – 1862) w Lyonie w 1826 roku. Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące Stowarzyszenie. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji, a następnie na świecie. Żywy Różaniec ma zarządu centralnego, jego podstawową jednostką jest Róża, w skład której od 2003 roku wchodzi 20 osób, czyli tyle ile tajemnic różańca. W pierwszą sobotę miesiąca dokonywane są zmiany tychże tajemnic pomiędzy sobą. Każdego miesiąca podaje się intencje, które z polecenia Ojca Świętego mają być przedmiotem modlitwy Stowarzyszenia. W jednej parafii może funkcjonować wiele róż na czele których stoją zelatorki.
Podstawowym celem stowarzyszenia jest wspieranie duchowe oraz materialne dzieła misji Kościoła. Ponadto do obowiązków członków Żywego Różańca należą:
Odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.
Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych, wtedy członkowie w ramach danej róży dokonują zmiany tajemnic.
Częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika.
Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modlitwach za spokój duszy.
Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:
w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
Ofiarowania Pańskiego (2 II),
Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
w święto Królowej Różańca świętego oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
W naszej diecezji niejako stolicą Stowarzyszenia jest Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Natomiast w naszej parafii Żywy Różaniec funkcjonuje od 1946 roku. A więc od momentu, gdy przyjechała pierwsza grupa repatriantów. Postanowili oni kontynuować dalej swoje zwyczaje religijne, do których należało udział w Stowarzyszeniu Żywego Różańca. Szczególne zasługi dla powstania Żywego Różańca w naszej parafii miała śp. pani Albina Sitko.
Dziś w naszej parafii funkcjonują następujące róże:
Królowej Dziewic – zelatorka jest pani Stanisława Benedyk
Królowej Pokoju – zelatorką jest pani Maria Polakowska
Królowej Apostołów – zelatorką jest pani Krystyna Szatkowska
Królowej Polski – zelatorką jest Grażyna Fudala
Królowej Różańca Świętego – zelatorką jest pani Maria Stec
Królowej Wszystkich Świętych – zelatorką jest pani Stefania Olczyk
Królowej Męczenników – zelatorką jest pani Barbara Stachowska
Królowej Patriarchów – zelatorka Maria Amrogowicz
Królowej Aniołów – zelatorka Halina Furmanowicz
Królowej Proroków – zelatorka Anna Radecka
Królowej Rodzin – zelatorka Julia Zarówna
Królowej Wniebowziętej – zelatorka Stefania Furmanowicz